MKJ3B6F7-10SN
Mfr.Part #
MKJ3B6F7-10SN
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Max Operating Temperature :
150 °C
Schedule B :
Shell Size - Insert :
7-10
Voltage - Rated :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
10
Datasheets
MKJ3B6F7-10SN
ITT Cannon MKJ3B6F7-10SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6F7-10SN Overview
MKJ3B6F7-10SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6F7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6F7-10SN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER