MKJ3B6F7-10PN
Mfr.Part #
MKJ3B6F7-10PN
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Shell Size - Insert :
7-10
50.0μin 1.27μm
Schedule B :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
Details
Datasheets
MKJ3B6F7-10PN
ITT Cannon MKJ3B6F7-10PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6F7-10PN Overview
MKJ3B6F7-10PN Features
MKJ3 series
MKJ3B6F7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6F7-10PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER