MKJ3B6F10-26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B6F10-26PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Brand :
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS :
Compliant
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
500VAC
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
26
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
Color :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MKJ3
Base Product Number :
MKJ3B
Features :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Datasheets
MKJ3B6F10-26PN
ITT Cannon MKJ3B6F10-26PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6F10-26PN Overview
MKJ3B6F10-26PN Features
MKJ3 series
MKJ3B6F10-26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6F10-26PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER