MKJ3A7W9-19SN
Mfr.Part #
MKJ3A7W9-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
19
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
9-19
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, MIL :
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
500VAC
Termination :
Crimp
Max Current Rating :
5A
Features :
Voltage Rating :
500VAC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
MKJ3A7W9-19SN
ITT Cannon MKJ3A7W9-19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A7W9-19SN Overview
MKJ3A7W9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3A7W9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A7W9-19SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER