MKJ3A7F9-19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3A7F9-19SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Base Product Number :
MKJ3A
Radiation Hardening :
No
Primary Material :
Metal
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Contacts :
19
Gender :
Receptacle
Color :
Shielding :
Shielded
Voltage - Rated :
500VAC
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
9-19
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Min Operating Temperature :
-55 °C
Series :
MKJ3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Package :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Brand :
Current Rating :
5A
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MKJ3A7F9-19SN
ITT Cannon MKJ3A7F9-19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A7F9-19SN Overview
MKJ3A7F9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3A7F9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A7F9-19SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER