MKJ3A7F8-13PN
Mfr.Part #
MKJ3A7F8-13PN
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Product :
Receptacles
Not Applicable
Mounting Style :
Panel Mount
Shell Style :
Jam Nut
Shell Size - Insert :
8-13
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
Details
Brand :
Shielded
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Voltage Rating :
500VAC
Mounting Angle :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Bulk
Termination Style :
Mounting Type :
Panel Mount
Primary Material :
Metal
Shell Plating :
Nickel
Shell Size :
8
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mating Style :
Bayonet
Contact Plating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
13
Datasheets
MKJ3A7F8-13PN
ITT Cannon MKJ3A7F8-13PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A7F8-13PN Overview
MKJ3A7F8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3A7F8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A7F8-13PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER