MKJ3A7F10-26SN
Mfr.Part #
MKJ3A7F10-26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
500VAC
Number of Positions :
26
Current Rating :
5A
RoHS :
Details
Brand :
Published :
2016
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
10-26
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MKJ3A7F10-26SN
ITT Cannon MKJ3A7F10-26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A7F10-26SN Overview
MKJ3A7F10-26SN Features
MKJ3 series
MKJ3A7F10-26SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A7F10-26SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER