MKJ3A6W9-19SN
Mfr.Part #
MKJ3A6W9-19SN
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
2010
Not Applicable
Number of Contacts :
19
Package :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gold
Max Operating Temperature :
150 °C
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
9-19
Color :
Olive Drab
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Compliant
Max Current Rating :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
19 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
19
Datasheets
MKJ3A6W9-19SN
ITT Cannon MKJ3A6W9-19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6W9-19SN Overview
MKJ3A6W9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3A6W9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6W9-19SN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER