MKJ3A6W9-19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3A6W9-19PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
MKJ3A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
5A
Published :
2010
Number of Positions :
19
Max Operating Temperature :
150 °C
Features :
Shielded
Voltage - Rated :
500VAC
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Radiation Hardening :
No
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Gender :
Male
Max Current Rating :
5A
Package :
Bulk
Plating :
Cadmium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Number of Contacts :
19
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
MKJ3
Voltage Rating :
500VAC
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
9-19
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MKJ3A6W9-19PN
ITT Cannon MKJ3A6W9-19PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6W9-19PN Overview
MKJ3A6W9-19PN Features
MKJ3 series
MKJ3A6W9-19PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6W9-19PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER