MKJ3A6W10-26PN
Mfr.Part #
MKJ3A6W10-26PN
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
10-26
Current Rating (Amps) :
5A
Brand :
RoHS :
N
Number of Positions :
26
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2016
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ3A6W10-26PN
ITT Cannon MKJ3A6W10-26PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6W10-26PN Overview
MKJ3A6W10-26PN Features
MKJ3 series
MKJ3A6W10-26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6W10-26PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER