MKJ3A6F9-19SN
Mfr.Part #
MKJ3A6F9-19SN
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Shell Finish :
Electroless Nickel
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2010
Number of Positions :
19
HTS Code :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
9-19
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500VAC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Metal
Gender :
Male
Max Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ3A6F9-19SN
ITT Cannon MKJ3A6F9-19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6F9-19SN Overview
MKJ3A6F9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3A6F9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6F9-19SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER