MKJ3A6F9-19PN
Mfr.Part #
MKJ3A6F9-19PN
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Bayonet Lock
Max Current Rating :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
Gender :
Male
Plating :
Electroless Nickel
Not Applicable
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Voltage Rating :
500VAC
Published :
2010
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Datasheets
MKJ3A6F9-19PN
ITT Cannon MKJ3A6F9-19PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6F9-19PN Overview
MKJ3A6F9-19PN Features
MKJ3 series
MKJ3A6F9-19PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6F9-19PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER