MKJ3A6F8-13PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3A6F8-13PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MKJ3
Product Status :
Active
Features :
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating :
5A
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
500VAC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
MKJ3A
Number of Positions :
13
RoHS :
Details
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Color :
Subcategory :
Circular Connectors
Min Operating Temperature :
-55 °C
HTS Code :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Brand :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
150 °C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
8-13
Primary Material :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Published :
2016
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MKJ3A6F8-13PN
ITT Cannon MKJ3A6F8-13PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3A6F8-13PN Overview
MKJ3A6F8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3A6F8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3A6F8-13PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER