MKJ1C7F13-37BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1C7F13-37BA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Insert Material :
Thermoplastic
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Solder
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Shielded
Published :
Cable Opening :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
RoHS :
Details
Base Product Number :
MKJ1C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Features :
Shielded
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MKJ1
Voltage Rating :
500V
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Brand :
Number of Positions :
37
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Material Flammability Rating :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
MKJ1C7F13-37BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded