MKJ1A7W9-19SA
Mfr.Part #
MKJ1A7W9-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Voltage - Rated :
500VAC
No SVHC
HTS Code :
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
19
Current Rating :
5A
Metal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
9-19
Orientation :
A
Published :
2008
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
19 Weeks
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Crimp
Max Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ1A7W9-19SA
ITT Cannon MKJ1A7W9-19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded