MKJ1A7W7-10SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1A7W7-10SC
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
10
Base Product Number :
MKJ1A
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Body Material :
Aluminium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size - Insert :
7-10
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Voltage - Rated :
500VAC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Termination :
Crimp
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
5A
Published :
Series :
MKJ1
Features :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS :
N
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ1A7W7-10SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded