MKJ1A7W7-10SA
Mfr.Part #
MKJ1A7W7-10SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Orientation :
A
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Voltage - Rated :
500VAC
Features :
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
7-10
Primary Material :
Metal
Gender :
Receptacle
Max Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Ratings :
MKJ1A
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
RoHS :
N
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MKJ1A7W7-10SA
ITT Cannon MKJ1A7W7-10SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded