MKJ1A7W13-37SD
Mfr.Part #
MKJ1A7W13-37SD
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
37
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
D
Features :
Voltage - Rated :
500VAC
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Brand :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulkhead - Front Side Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Gender :
Receptacle
RoHS :
N
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MKJ1A7W13-37SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded