MKJ1A7W13-37SC
Mfr.Part #
MKJ1A7W13-37SC
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Number of Positions :
37
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
N
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Brand :
Voltage Rating :
500VAC
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Gold
Voltage - Rated :
500VAC
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating :
5A
MKJ1
Ratings :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
Copper
Datasheets
MKJ1A7W13-37SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded