MKJ1A7W13-37SB
Mfr.Part #
MKJ1A7W13-37SB
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
RoHS :
N
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Circular MIL Spec Connector
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
5A
Product Status :
Active
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
500VAC
Ratings :
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
37
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
MKJ1A7W13-37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded