MKJ1A7W13-37SA
Mfr.Part #
MKJ1A7W13-37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Gold
Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Features :
HTS Code :
Max Current Rating :
5A
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Published :
2012
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RoHS :
N
Number of Positions :
37
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Brand :
Ratings :
Environment Resistant
Voltage Rating :
500VAC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
Copper
Package :
Bulk
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
13-37
Threaded
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
MKJ1A7W13-37SA
ITT Cannon MKJ1A7W13-37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded