MKJ1A7F9-19SB
Mfr.Part #
MKJ1A7F9-19SB
Description
CIRCULAR
Stock
25
In Stock :
25
Circular MIL Spec Connector
Backshell Material, Plating :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Published :
2016
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
9-19
Orientation :
B
Number of Positions :
19
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Brand :
Voltage Rating :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
Datasheets
MKJ1A7F9-19SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded