MKJ1A7F7-10SC
Mfr.Part #
MKJ1A7F7-10SC
Description
CIRCULAR
Active
Insert Material :
Thermoplastic
Cable Opening :
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage Rating :
500V
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Material :
Aluminum
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
Series :
MKJ1
Backshell Material, Plating :
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Circular Connectors
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Datasheets
MKJ1A7F7-10SC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel C Threaded