MKJ1A7F7-10SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1A7F7-10SB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Color :
Silver
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Shell Finish :
Electroless Nickel
Base Product Number :
MKJ1A
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
500V
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Crimp
RoHS :
Details
Cable Opening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
7-10
Primary Material :
Metal
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
B
Published :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
10
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
MKJ1
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
MKJ1A7F7-10SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded