MKJ1A7F7-10SA
Mfr.Part #
MKJ1A7F7-10SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
500VAC
Published :
2008
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Brand :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
7-10
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Current Rating :
5A
Number of Contacts :
10
Copper
Schedule B :
8536694020/8536694020/8536694020/8536694020/8536694020
Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C~150°C
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
150 °C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ1A7F7-10SA
ITT Cannon MKJ1A7F7-10SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded