MKJ1A7F7-10PA
Mfr.Part #
MKJ1A7F7-10PA
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Shell Size - Insert :
7-10
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
RoHS Compliant
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
500VAC
Product Status :
Active
Schedule B :
8536694020/8536694020/8536694020/8536694020/8536694020
Voltage - Rated :
500VAC
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Contacts :
10
Max Current Rating :
5A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
10
Published :
2008
Gender :
Receptacle
Datasheets
MKJ1A7F7-10PA
ITT Cannon MKJ1A7F7-10PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded