MKJ1A7F13-37SA
Mfr.Part #
MKJ1A7F13-37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Mounting Type :
Panel Mount
MKJ1
Feature :
Shielded
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Published :
2012
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500VAC
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Contacts :
37
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage Rating :
500VAC
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Max Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
13-37
Gender :
Receptacle
Datasheets
MKJ1A7F13-37SA
ITT Cannon MKJ1A7F13-37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded