MKJ1A7F13-37PA
Mfr.Part #
MKJ1A7F13-37PA
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
45
In Stock :
45
Voltage Rating :
500VAC
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
500VAC
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
2012
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
13-37
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Positions :
37
Current Rating :
5A
Shell Size, MIL :
Datasheets
MKJ1A7F13-37PA
ITT Cannon MKJ1A7F13-37PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded