MKJ1A6W9-19SA
Mfr.Part #
MKJ1A6W9-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Circular Connectors
Wire Gauge :
28 AWG to 22 AWG
Shell Size - Insert :
9-19
Shell Style :
Straight
Max Current Rating :
5A
Aluminium
Termination Style :
Crimp
Mounting Angle :
Straight
Number of Positions :
19
Mount :
Free Hanging
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Brand :
Shell Size :
9
Product :
Plugs
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
500VAC
Published :
2010
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
150 °C
Not Applicable
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
5A
Color :
Olive Drab
Mating Style :
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Style :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55 °C
Datasheets
MKJ1A6W9-19SA
ITT Cannon MKJ1A6W9-19SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded