MKJ1A6W7-10SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1A6W7-10SA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Plating :
Cadmium
Gender :
Male
Current Rating :
5A
Mounting Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Free Hanging
Brand :
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
7-10
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS :
Compliant
Number of Positions :
10
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Series :
MKJ1
Features :
Shielded
HTS Code :
Max Operating Temperature :
150 °C
Max Current Rating :
5A
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Package :
Bulk
Published :
2008
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Number of Contacts :
10
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Base Product Number :
MKJ1A
Primary Material :
Metal
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
MKJ1A6W7-10SA
ITT Cannon MKJ1A6W7-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded