MKJ1A6W7-10PA
Mfr.Part #
MKJ1A6W7-10PA
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Active
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
MKJ1A
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Orientation :
A
Published :
2010
Voltage Rating :
500VAC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating :
5A
Color :
Olive Drab
RoHS :
N
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Brand :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Circular Connectors
Plating :
Cadmium
Datasheets
MKJ1A6W7-10PA
ITT Cannon MKJ1A6W7-10PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded