MKJ1A6W13-37SA
Mfr.Part #
MKJ1A6W13-37SA
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
37
Mounting Feature :
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Primary Material :
Metal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Series :
MKJ1
Mount :
Free Hanging
RoHS :
N
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Published :
2012
Voltage Rating :
500VAC
Shell Size - Insert :
13-37
Datasheets
MKJ1A6W13-37SA
ITT Cannon MKJ1A6W13-37SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded