MKJ1A6W13-37PC
Mfr.Part #
MKJ1A6W13-37PC
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Body Material :
Aluminium
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
500VAC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Subcategory :
Circular Connectors
Ratings :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
37
Contact Plating :
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
37
Mounting Feature :
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Primary Material :
Metal
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Features :
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
N
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ1A6W13-37PC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded