MKJ1A6W13-37PB
Mfr.Part #
MKJ1A6W13-37PB
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
MKJ1
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Threaded
Current Rating :
5A
Shielded
Ratings :
Metal
Voltage - Rated :
500VAC
Brand :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
RoHS :
N
Number of Contacts :
37
Body Material :
Aluminium
Bulk
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ1A6W13-37PB
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded