MKJ1A6F9-19SB
Mfr.Part #
MKJ1A6F9-19SB
Description
CIRCULAR
Stock
25
In Stock :
25
Voltage Rating :
500V
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Circular MIL Spec Connector
Backshell Material, Plating :
Orientation :
B
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Color :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Cable Opening :
Published :
2016
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size - Insert :
9-19
Datasheets
MKJ1A6F9-19SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded