MKJ1A6F9-19SA
Mfr.Part #
MKJ1A6F9-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Mounting Feature :
Body Material :
Aluminium
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS :
Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Primary Material :
Metal
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
500VAC
HTS Code :
Published :
2010
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Material :
Copper
Max Current Rating :
5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Orientation :
A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
500VAC
Gender :
Male
Number of Contacts :
19
Features :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
150 °C
Crimp
Contact Plating :
Gold
Datasheets
MKJ1A6F9-19SA
ITT Cannon MKJ1A6F9-19SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded