MKJ1A6F9-19PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1A6F9-19PB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
9-19
Primary Material :
Metal
Series :
MKJ1
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Shielded
Number of Positions :
19
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Cable Opening :
Voltage Rating :
500V
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
MKJ1A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Backshell Material, Plating :
Termination :
Crimp
Datasheets
MKJ1A6F9-19PB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded