MKJ1A6F9-19PA
Mfr.Part #
MKJ1A6F9-19PA
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Bulk
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Gender :
Male
Current Rating :
5A
HTS Code :
Voltage Rating :
500VAC
Brand :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Plating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
19
Subcategory :
Circular Connectors
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Contacts :
19
MKJ1A
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
9-19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielded
Ratings :
Published :
2016
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
5A
Shielded
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500VAC
Datasheets
MKJ1A6F9-19PA
ITT Cannon MKJ1A6F9-19PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded