MKJ1A6F7-10SA
Mfr.Part #
MKJ1A6F7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
186
In Stock :
186
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Angle :
Straight
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
5A
Product :
Plugs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Max Current Rating :
5A
Termination Style :
Gold
Shell Style :
Straight
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Color :
Plating :
Electroless Nickel
Max Operating Temperature :
150 °C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, MIL :
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Compliant
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Brand :
Shell Size :
7
Published :
2010
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
500VAC
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
10
Shell Size - Insert :
7-10
Shielding :
Shielded
Mounting Style :
CABLE
Contact Gender :
Socket (Female)
Series :
MKJ1
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Mating Style :
Threaded
Datasheets
MKJ1A6F7-10SA
ITT Cannon MKJ1A6F7-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded