MKJ1A6F7-10PABSB1
Mfr.Part #
MKJ1A6F7-10PABSB1
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Number of Contacts :
10
Number of Positions :
10
Max Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Packaging :
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
7-10
Shielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500VAC
Mount :
Free Hanging
Feature :
Shielded
Current Rating :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
MKJ1A6F7-10PABSB1
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded