MKJ1A6F7-10PA
Mfr.Part #
MKJ1A6F7-10PA
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
45
In Stock :
45
Metal
Voltage - Rated :
500VAC
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Rating :
500VAC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2016
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
5A
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Compliant
Color :
Shell Size - Insert :
7-10
Packaging :
Bulk
Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Shielded
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
150 °C
Max Current Rating :
5A
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Datasheets
MKJ1A6F7-10PA
ITT Cannon MKJ1A6F7-10PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded