MKJ1A6F13-37SA
Mfr.Part #
MKJ1A6F13-37SA
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Orientation :
A
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Number of Positions :
37
Shell Size - Insert :
13-37
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
500VAC
Brand :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Published :
2012
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Bulk
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Max Current Rating :
5A
HTS Code :
RoHS :
Details
Datasheets
MKJ1A6F13-37SA
ITT Cannon MKJ1A6F13-37SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded