MKJ1A6F13-37PC
Mfr.Part #
MKJ1A6F13-37PC
Description
CIRCULAR
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Silver
Series :
MKJ1
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Metal
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Orientation :
C
Brand :
Number of Positions :
37
Voltage Rating :
500V
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Published :
Cable Opening :
Mounting Feature :
RoHS :
Details
Backshell Material, Plating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
MKJ1A6F13-37PC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel C Threaded