MKJ1A6F13-37PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ1A6F13-37PB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Shielded
Package :
Bulk
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Orientation :
B
Base Product Number :
MKJ1A
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
MKJ1
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
500V
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Color :
Silver
Cable Opening :
Primary Material :
Metal
Insert Material :
Thermoplastic
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brand :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
Datasheets
MKJ1A6F13-37PB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded