MKJ0A7W7-10SN
Mfr.Part #
MKJ0A7W7-10SN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Published :
Schedule B :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Color :
Olive Drab
RoHS :
Compliant
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
10
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
150 °C
Max Current Rating :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
10
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MKJ0
Contact Plating :
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Voltage - Rated :
500VAC
Features :
Datasheets
MKJ0A7W7-10SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7W7-10SN Overview
MKJ0A7W7-10SN Features
MKJ0 series
MKJ0A7W7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7W7-10SN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER