MKJ0A7W7-10PN
Mfr.Part #
MKJ0A7W7-10PN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
10
N (Normal)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Plating :
Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Voltage - Rated :
500VAC
Max Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
RoHS :
N
Datasheets
MKJ0A7W7-10PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7W7-10PN Overview
MKJ0A7W7-10PN Features
MKJ0 series
MKJ0A7W7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7W7-10PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER