MKJ0A7F9-19SN
Mfr.Part #
MKJ0A7F9-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
28
In Stock :
28
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5A
Max Current Rating :
5A
HTS Code :
Plating :
Electroless Nickel
Color :
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
Details
Published :
2016
Shell Size - Insert :
9-19
Voltage - Rated :
500VAC
Datasheets
MKJ0A7F9-19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7F9-19SN Overview
MKJ0A7F9-19SN Features
MKJ0 series
MKJ0A7F9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7F9-19SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER