MKJ0A7F9-19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ0A7F9-19PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
Copper
Color :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19
Primary Material :
Metal
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
MKJ0
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Shell Size - Insert :
9-19
Brand :
Packaging :
Bulk
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
5A
Shell Size, MIL :
Radiation Hardening :
No
Plating :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Base Product Number :
MKJ0A
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Max Current Rating :
5A
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Features :
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
500VAC
Datasheets
MKJ0A7F9-19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7F9-19PN Overview
MKJ0A7F9-19PN Features
MKJ0 series
MKJ0A7F9-19PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7F9-19PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER