MKJ0A7F7-10SN
Mfr.Part #
MKJ0A7F7-10SN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Gold
HTS Code :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS :
Details
Voltage Rating :
500VAC
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Plating :
Electroless Nickel
Max Current Rating :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
MKJ0A7F7-10SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7F7-10SN Overview
MKJ0A7F7-10SN Features
MKJ0 series
MKJ0A7F7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7F7-10SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER