MKJ0A7F7-10PN
Mfr.Part #
MKJ0A7F7-10PN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
48
In Stock :
48
Circular Connector Assemblies
Schedule B :
8536694020/8536694020/8536694020/8536694020/8536694020
Plating :
Electroless Nickel
Published :
2016
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Mounting Type :
Panel Mount
MKJ0A
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gold
Number of Contacts :
10
Gender :
Receptacle
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
RoHS :
Compliant
Max Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ0A7F7-10PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A7F7-10PN Overview
MKJ0A7F7-10PN Features
MKJ0 series
MKJ0A7F7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A7F7-10PN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER